Dream Food Yemek Gıda Tem. Nak. ve Tic. Ltd. Şti.
cart9 0 Sepetim
3 Hesabım
İletişim
4 Bilgi
Bütün Kaloriler Eşit mi?
Yayınlayan   |  06/16/2021 12:54:00   

Teknik olarak bakıldığında 1 kalori, 1 kaloridir. Yani gün içerisinde almanız gereken bütün kaloriyi isterseniz birkaç dilim çikolatalı pastadan, isterseniz de farklı şeylerden karşılayabilirsiniz. Fakat vücudumuz bu kadar basit çalışmıyor. Yani aldığınız kaloriler kadar, kalorilerin nereden geldiğini de önemsiyor. 

Fizyolojik olarak bakıldığında, aldığınızı kalorilerin sebzeden mi yoksa şekerden mi geldiği fark ediyor. Çünkü midenizde 100 kalorilik sebze veya 100 kalorilik şeker eşit yer kaplamıyor. Midemiz boşken, açlık hissinin sorumlusu, yemek yemeyi tetikleyen hormon ghrelin salgılanır. Karnımız doyduğunda ise ghrelin hormonu azalmaya başlar. Bir diğer hormon olan leptin ise, “Doydum” dedirten ve açlığımızı bastırarak beynimize daha fazla yememesi gerektiği mesajını ileten hormondur. Eğer aynı kaloride düşük hacimli yiyecekler tüketirseniz tokluk hissi yaratan hormon devreye giremez / geç girer ve hep aç hissedersiniz. Bu da yeterli kalorileri almış olsanız bile gereğinden fazla ve sağlıksız besin tüketmenize sebep olabilir. 

Bunun yanı sıra kalorisi düşük bile olsa fast food tarzı ürünlerin şeker ve tuz içeriğinin yüksek olabileceğini, zarar veren katkı maddeleri de içerebileceğini unutmayın. 

Biz Dream Food ailesi olarak ihtiyacınız olan kalorilerin nereden geldiğini önemsiyor ve sağlıklı, lezzetli, katkı maddesiz kalori alımınızı Dream Food yemek çeşitlerimiz ile destekliyoruz. 

Diyetisyen Ezgi ERGÜL

Ankara Üniversitesi

Toktaylar Yemek Gıda Temizlik Nakliye San. Ve Tic. Ltd. Şti

Alışveriş Sepetim

Sepetiniz boş

3

Ara

Buradan ürünlerimizi kolayca arayabilirsiniz.

Hesabınız

Üye değil misiniz?
Hemen Kayıt Ol
4